| Brand: | Realme |
| Model: | Neo7x |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 120Hz, 2000 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 2000 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.88", 0.61µm, PDAF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.4, 23mm (wide), 1/3.09", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 45W wired, 50% in 30 min |
| Fast Charging: | 45W |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.3 GHz Cortex-A720s & 3x2.2 GHz Cortex-A720s & 4x1.8 GHz Cortex-A520s) |
| Gpu: | Adreno 810 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15, Realme UI 6.0 |
| Dimensions: | 163.2 x 75.7 x 8 mm (6.43 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight: | 194 g (6.84 oz) |
| Build: | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Gray, White |
| Usd: | ~184 USD |