| Brand: | realme |
| Model: | Realme Neo 7 SE |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.78 inches |
| Resolution: | 1264 x 2780 pixels |
| Technology: | 6.78 inches |
| Main Specs: | Dual Camera |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps |
| Selfie Specs: | 16 MP (wide) |
| Capacity: | 7000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 8400 Max |
| Gpu: | Mali-G720 |
| Ram: | 8 GB, 12 GB, 16 GB |
| Storage: | 256 GB, 512 GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15 |
| Os Version: | 15 |
| Dimensions: | 162.5 x 76.3 x 8.6 mm |
| Weight: | 212 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Usb: | Type-C |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |