| Brand: | realme |
| Model: | Realme Neo 7 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Display | |
| Size: | 6.78 inches |
| Resolution: | 1264 x 2780 pixels |
| Technology: | 6.78 inches |
| Camera | |
| Main Specs: | Dual Camera |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps |
| Selfie Specs: | 16 MP (wide) |
| Battery | |
| Capacity: | 7000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 9300+ |
| Gpu: | Immortalis-G720 MC12 |
| Memory | |
| Ram: | 12 GB, 16 GB |
| Storage: | 256 GB, 512 GB, 1 TB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15 |
| Os Version: | 15 |
| Body | |
| Dimensions: | 162.6 x 76.4 x 8.6 mm |
| Weight: | 213 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Connectivity | |
| Wifi: | Yes |
| Usb: | Type-C 2.0 |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Price | |
| Usd: | $308.00 |