| Brand: | Realme |
| Model: | Narzo N55 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.72 inches, 109.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 680 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 680 nits |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.7µm, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 33W wired, 50% in 29 min |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek MT6769H Helio G88 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G52 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 13, Realme UI 4.0 |
| Dimensions: | 165.6 x 75.9 x 7.9 mm (6.52 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight: | 189.5 g (6.70 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Prime Black, Prime Blue |
| Usd: | ~130 USD |