| Brand: | Realme |
| Model: | Narzo 80x |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.72 inches, 109.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 950 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 950 nits |
| Protection: | ArmorShell glass |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), 2.88", 0.61µm, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Charging: | 45W wired 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 45W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 15, Realme UI 6.0 |
| Dimensions: | 165.7 x 76.2 x 7.9 mm (6.52 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight: | 197 g (6.95 oz) |
| Build: | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Deep Ocean, Sunlit Gold |
| Usd: | ~162 USD |