| Brand: | Realme |
| Model: | Narzo 70 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 120Hz, 600 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 600 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30/60/120/480fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.5, 24mm (wide), 1/3.0", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 45W wired, 50% in 27 min |
| Fast Charging: | 45W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 7050 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G68 MC4 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | Unspecified |
| Os: | Android 14, Realme UI 5.0 |
| Dimensions: | 163 x 75.5 x 8 mm (6.42 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight: | 188 g (6.63 oz) |
| Build: | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Olive Green, Sky Blue |
| Usd: | ~184 USD |