| Brand: | Realme |
| Model: | Narzo 60 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.7 inches, 108.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, HDR10+, 120Hz, 950 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 950 nits |
| Protection: | Double-reinforced glass |
| Main Specs: | 100 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF, OIS Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.5, 25mm (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 67W wired |
| Fast Charging: | 67W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 7050 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G68 MC4 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13, Realme UI 4.0 |
| Dimensions: | 161.6 x 73.9 x 8.2 mm or 8.7 mm |
| Weight: | 185 g or 191 g (6.53 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Unspecified |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Mars Orange, Cosmic Black |
| Usd: | ~292 USD |