| Brand: | Realme |
| Model: | Narzo 50A Prime |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.6 inches, 104.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 600 nits (peak) |
| Brightness: | 600 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Unisoc Tiger T612 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 11, Realme UI 2.0 |
| Dimensions: | 164.4 x 75.6 x 8.1 mm (6.47 x 2.98 x 0.32 in) |
| Weight: | 189 g (6.67 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Blue |
| Usd: | ~130 USD |