| Brand: | Realme |
| Model: | Narzo 50 Pro 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.4 in |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 48 MP, ƒ/ 1.79, 1/2, (wide), 0.80 µm, OIS-8 MP, ƒ/ 2.2, (ultrawide), -2 MP, (macro) |
| Main Video: | 4K Video, 1080p video, Slow Motion 960 fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, ƒ/ 2.4, 1.00 µm |
| Capacity: | 5000mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | MediaTek Dimensity 920 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-Core (2x Cortex A78 2.5 GHz + 6x Cortex A55 2.0 GHz) |
| Gpu: | Arm Mali-G68 MC4 |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 12 Snow Cone |
| Os Version: | 12 |
| Dimensions: | 160.2 x 73.3 x 8.0 mm |
| Weight: | 181 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Nano SIM + Nano SIM) |
| Wifi: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11n 5GHz, 802.11ac, WiFi 6 (802.11ax),Dual band ,Wi-Fi Hotspot ,Wi-Fi Direct ,Wi-Fi Display ,Wi-Fi MiMO |
| Bluetooth: | Bluetooth 5.2, A2DP, LE, APT-x, LDAC, SBC, AAC |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | Yes, USB Type C, USB On-The-Go (OTG) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | 2G / 3G / 4G / 5G |
| Colors: | Black, Blue, Green |