| Brand: | Realme |
| Model: | Narzo 50 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.6 inches, 104.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 600 nits |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 600 nits |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 33W wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 810 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 12, Realme UI 3.0 |
| Dimensions: | 163.8 x 75.1 x 8.1 mm (6.45 x 2.96 x 0.32 in) |
| Weight: | 190 g (6.70 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Hyper Blue, Hyper Black |
| Usd: | ~605 USD |