| Brand: | Realme |
| Model: | Narzo 10 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.5 inches, 102.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 480 nits (typ) |
| Brightness: | 480 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) 2 MP B/W, f/2.4 |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 18W wired 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek MT6769V/CU Helio G80 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G52 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10, Realme UI |
| Dimensions: | 164.4 x 75.4 x 9 mm (6.47 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight: | 199 g (7.02 oz) |
| Build: | Weather-sealed ports & loudspeaker |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | That White, That Green |
| Usd: | ~162 USD |