| Brand: | Realme |
| Model: | GT7 Pro Racing |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.78 inches, 111.7 cm2 |
| Resolution: | 1264 x 2780 pixels (~450 ppi density) |
| Technology: | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 1500 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1500 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Main Features: | Color spectrum sensor, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.5, 25mm (wide), 1/3.09", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30/60fps |
| Capacity: | 6500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 120W wired, 13 min to 50%, 38 min to 100% Bypass charging |
| Fast Charging: | 120W |
| Chipset: | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| Gpu: | Adreno 830 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15, Realme UI 6.0 |
| Dimensions: | 162.5 x 76.9 x 8.6 mm (6.40 x 3.03 x 0.34 in) |
| Weight: | 218 g (7.69 oz) |
| Build: | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes, 360˚ |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Titanium, Blue |
| Usd: | ~432 USD |