| Brand: | realme |
| Model: | Realme GT7 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.78 inches |
| Resolution: | 1264 x 2780 pixels |
| Technology: | 6.78 inches |
| Main Specs: | Triple Camera |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps |
| Selfie Specs: | 16 MP (wide) |
| Capacity: | 6500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite |
| Gpu: | Adreno 830 |
| Ram: | 24 GB |
| Storage: | 1 TB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15 |
| Os Version: | 15 |
| Dimensions: | 162.5 x 76.9 x 8.6 mm |
| Weight: | 222.8 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Usb: | Type-C |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |