| Brand: | Realme |
| Model: | GT7 (China) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.8 inches, 112.8 cm2 |
| Resolution: | 1280 x 2800 pixels, 19.5:9 ratio (~453 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR, 1800 nits (HBM), 6500 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 1800 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Main Features: | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.4, 23mm (wide), 1/3.0", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 7200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 100W wired Bypass charging |
| Fast Charging: | 100W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 9400+ (3 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| Gpu: | Immortalis-G925 MC12 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15, Realme UI 6.0 |
| Dimensions: | 162.4 x 76 x 8.3 mm (6.39 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight: | 203 g (7.16 oz) |
| Build: | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, proximity, gyro, compass |
| Colors: | Black, Blue, White |
| Usd: | ~335 USD |