| Brand: | Realme |
| Model: | GT5 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.78 inches, 111.7 cm2 |
| Resolution: | 1264 x 2780 pixels (~450 ppi density) |
| Technology: | LTPO AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, Dolby Vision, 4500 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 4500 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.7, 23mm (wide), 1/1.43", 1.12µm, dual pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.6, 65mm (periscope telephoto), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS, 2.7x optical zoom 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Main Features: | Color spectrum sensor, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, Dolby Vision |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.5, 22mm (wide), 1/2.74" |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 5400 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 100W wired, 50% in 12 min 50W wireless |
| Fast Charging: | 100W |
| Chipset: | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| Gpu: | Adreno 750 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 14, upgradable to Android 15, Realme UI 6.0 |
| Dimensions: | 161.7 x 75.1 x 9.2 mm (6.37 x 2.96 x 0.36 in) |
| Weight: | 218 g / 224 g (7.69 oz) |
| Build: | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes, 360˚ |
| Usb: | USB Type-C 3.2 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Silver, Orange |
| Usd: | ~464 USD |