| Brand: | Realme |
| Model: | GT5 240W |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.74 inches, 109.2 cm2 |
| Resolution: | 1240 x 2772 pixels, 20:9 ratio (~451 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 1400 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 1400 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.5, 25mm (wide), 1/3.09", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 4600 mAh |
| Charging: | 240W wired, PD, 20% in 80 sec |
| Fast Charging: | 240W |
| Chipset: | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Adreno 740 |
| Ram: | 24GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13, Realme UI 4.0 |
| Dimensions: | 163.1 x 75.4 x 8.9 mm (6.42 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight: | 205 g (7.23 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Flowing Silver, Starry Oasis |
| Usd: | ~508 USD |