| Brand: | realme |
| Model: | Realme GT Neo 6 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.78 inches |
| Resolution: | 1264 x 2780 pixels |
| Technology: | 6.78 inches |
| Main Specs: | Dual Camera |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps |
| Selfie Specs: | 32 MP (wide) |
| Capacity: | 5500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 |
| Gpu: | Adreno 735 |
| Ram: | 12 GB, 16 GB |
| Storage: | 256 GB, 512 GB, 1 TB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 14 |
| Os Version: | 14 |
| Dimensions: | 162 x 75.1 x 8.7 mm |
| Weight: | 191 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Usb: | Type-C 2.0 |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Under display, optical fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Usd: | $292.00 |