| Brand: | realme |
| Model: | REALME GT NEO 5 SE |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Display | |
| Size: | 6.74 inches |
| Resolution: | 1240 x 2772 pixels |
| Technology: | 6.74 inches |
| Camera | |
| Main Specs: | Triple Camera |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP (wide) |
| Battery | |
| Capacity: | 5500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm SM7475-AB Snapdragon 7+ Gen 2 |
| Gpu: | Adreno 725 |
| Memory | |
| Ram: | 8 GB, 12 GB, 16 GB |
| Storage: | 256 GB, 512 GB, 1 TB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13 |
| Os Version: | 13 |
| Body | |
| Dimensions: | 163.9 x 75.8 x 9 mm |
| Weight: | 193.1 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Yes) |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Usb: | Type-C 2.0 |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Under display, optical fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Price | |
| Usd: | $339.00 |