| Brand: | Realme |
| Model: | GT Master |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.43 inches, 99.8 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED, 120Hz, 1000 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1000 nits |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.0", 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 16mm, 119˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.5, 26mm (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4300 mAh |
| Charging: | 65W wired, 100% in 33 min |
| Fast Charging: | 65W |
| Chipset: | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 642L |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 11, upgradable to Android 13, Realme UI 4.0 |
| Dimensions: | 159.2 mm x 73.5 mm x 8.0/8.7 mm (depending on color) |
| Weight: | 174/180 g (depending on color) (6.14 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Gray, White, Aurora |
| Usd: | ~151 USD |