| Brand: | Realme |
| Model: | GT 7T |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.8 inches, 112.8 cm2 |
| Resolution: | 1280 x 2800 pixels, 19.5:9 ratio (~453 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, HDR10+, Dolby Vision, 1000 nits (typ), 1800 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1000 nits |
| Protection: | ArmorShell glass, Mohs level 6 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Main Features: | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.5, 21mm (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Capacity: | 7000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 120W wired, 50% in 15 min, 100% in 42 min Bypass charging |
| Fast Charging: | 120W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 8400 Max (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.25 GHz Cortex-A725 & 3x3.0 GHz Cortex-A725 & 4x2.1 GHz Cortex-A725) |
| Gpu: | Mali-G720 MC7 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15, up to 6 major Android upgrades, Realme UI 6.0 |
| Dimensions: | 162.4 x 76 x 8.3 mm (6.39 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight: | 202 g (7.13 oz) |
| Build: | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 6.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes, 360˚ |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | IceSense Black, IceSense Blue, Racing Yellow |