| Brand: | Realme |
| Model: | GT 7 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.78 inches, 111.7 cm2 |
| Resolution: | 1264 x 2780 pixels (~450 ppi density) |
| Technology: | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, HDR10+, Dolby Vision, 600 nits (typ), 1600 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 600 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 7i or ArmorShell glass, Mohs level 6 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56, 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, (telephoto), 1/2.76", 0.64µm, PDAF, 2x optical zoom 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Main Features: | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS, Dolby Vision HDR |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.5, 21mm (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Capacity: | 7000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 120W wired, 14 min to 50%, 40 min to 100% 7.5W reverse wired Bypass charging |
| Fast Charging: | 120W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 9400e (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-X4 & 3x2.85 GHz Cortex-X4 & 4x2.0 GHz Cortex-A720) |
| Gpu: | Immortalis-G720 MC12 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15, up to 4 major Android upgrades, Realme UI 6.0 |
| Dimensions: | 162.4 x 76.1 x 8.3 mm (6.39 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight: | 206 g (7.27 oz) |
| Build: | IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | · Nano-SIM + Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes, 360˚ |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | IceSense Black, IceSense Blue, Aston Martin Green |