| Brand: | Realme |
| Model: | GT 6T |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.78 inches, 111.7 cm2 |
| Resolution: | 1264 x 2780 pixels (~450 ppi density) |
| Technology: | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR, 1000 nits (typ), 1600 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1000 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.95", 0.7µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Main Features: | Color spectrum sensor, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.5, 21mm (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 5500 mAh |
| Charging: | 120W wired, 50% in 10 min |
| Fast Charging: | 120W |
| Chipset: | Qualcomm SM7675 Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-X4 & 4x2.6 GHz Cortex-A720 & 3x1.9 GHz Cortex-A520) |
| Gpu: | Adreno 732 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 14, Realme UI 5.0 |
| Dimensions: | 162 x 75.1 x 8.7 mm (6.38 x 2.96 x 0.34 in) |
| Weight: | 191 g (6.74 oz) |
| Build: | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets)* * market/region dependent availability |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Fluid Silver, Razor Green |