| Brand: | Realme |
| Model: | GT 6 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.78 inches, 111.7 cm2 |
| Resolution: | 1264 x 2780 pixels (~450 ppi density) |
| Technology: | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR 10+, Dolby Vision, 1600 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1600 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.7, (wide), 1/1.4", PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 47mm (telephoto), 1/2.8", PDAF 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Main Features: | Color spectrum sensor, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.5, 22mm (wide), 1/2.74" |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Capacity: | 5500 mAh |
| Charging: | 120W wired, 50% in 10 min, 100% in 28 min |
| Fast Charging: | 120W |
| Chipset: | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| Gpu: | Adreno 735 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 14, up to 3 major Android upgrades, Realme UI 5.0 |
| Dimensions: | 162 x 75.1 x 8.6 mm (6.38 x 2.96 x 0.34 in) |
| Weight: | 199 g (7.02 oz) |
| Build: | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC |
| Nfc: | Yes, 360˚ |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Fluid Sliver, Razor Green |