| Brand: | REALME |
| Model: | GT 5 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Display | |
| Size: | 6.78" |
| Resolution: | 1264 x 2780 |
| Technology: | AMOLED |
| Camera | |
| Main Specs: | 50 MP |
| Selfie Specs: | 32 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 5400.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
| Gpu: | Adreno 750 |
| Memory | |
| Ram: | 12GB / 16GB |
| Storage: | 256GB / 512GB / 1000GB |
| Os: | Android 14 |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9.23 mm |
| Weight: | 220 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac/6/ |
| Bluetooth: | 5.4 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |
| Colors: | Bright Moon, Starry Night, Red Rock |