| Brand: | realme |
| Model: | Realme GT 2 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.7 inches |
| Resolution: | 1440 x 3216 pixels |
| Technology: | 6.7 inches |
| Main Specs: | Triple Camera |
| Main Video: | 8K, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP (wide) |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen1 |
| Ram: | 8 GB, 12 GB |
| Storage: | 128 GB, 256 GB, 512 GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 12 + Realme UI 3.0 |
| Os Version: | 12 |
| Dimensions: | 163.2 x 74.7 x 8.2 mm |
| Weight: | 189 / 199 g (depending on color) |
| Sim: | Nano SIM (Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Usb: | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |