| Brand: | Realme |
| Model: | C63 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.67 inches, 107.2 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 500 nits (typ), 625 nits (HBM) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 500 nits |
| Main Specs: | 32 MP, f/1.9, 27mm (wide), 1/3.1", 0.7µm, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 15W wired |
| Fast Charging: | 15W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14, Realme UI 5.0 |
| Dimensions: | 165.6 x 76.1 x 7.9 mm (6.52 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight: | 192 g (6.77 oz) |
| Build: | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Forest Green, Starry Gold |
| Usd: | ~130 USD |