| Brand: | Realme |
| Model: | C31 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 400 nits |
| Brightness: | 400 nits |
| Protection: | Panda Glass |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, 25mm (wide), 1/3.06", 1.12µm, AF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/5.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc Tiger T612 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 11, Realme UI 2.0 |
| Dimensions: | 164.7 x 76.1 x 8.4 mm (6.48 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight: | 197 g (6.95 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Colors: | Light Silver, Dark Green |
| Usd: | ~162 USD |