| Brand: | Realme |
| Model: | C25Y |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 420 nits (typ) |
| Brightness: | 420 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Unisoc T610 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G52 MP2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 11, Realme UI R |
| Dimensions: | 164.5 x 76 x 9.1 mm (6.48 x 2.99 x 0.36 in) |
| Weight: | 200 g (7.05 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Glacier Blue, Metal Gray |
| Usd: | ~151 USD |