| Brand: | Realme |
| Model: | C15 Qualcomm Edition |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 480 nits (typ), 600 nits (peak) |
| Brightness: | 480 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, (wide), PDAF 8 MP, f/2.3, 119˚ (ultrawide) 2 MP B/W, f/2.4 2 MP, f/2.4 |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SM4250 Snapdragon 460 (11 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 240 & 4x1.6 GHz Kryo 240) |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10, upgradable to Android 11, Realme UI 2.0 |
| Dimensions: | 164.5 x 75.9 x 9.8 mm (6.48 x 2.99 x 0.39 in) |
| Weight: | 209 g (7.37 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Power Silver, Power Blue |
| Usd: | ~119 USD |