| Brand: | realme |
| Model: | Realme 9 Pro Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.4 inches |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels |
| Technology: | 6.4 inches |
| Main Specs: | Triple Camera |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/480fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP (wide) |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | MediaTek Dimensity 920 5G |
| Gpu: | Mali-G68 MC4 |
| Ram: | 6 GB, 8 GB |
| Storage: | 128 GB, 256 GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 12 + Realme UI 3.0 |
| Os Version: | 12 |
| Dimensions: | 160.2 x 73.3 x 8 mm |
| Weight: | 182 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Usb: | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Usd: | $453.00 |