| Brand: | Realme |
| Model: | 9 Pro+ |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.4 inches, 98.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~411 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED, 90Hz, 430 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 430 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 119˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/480fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.4, 27mm (wide), 1/3.09", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Charging: | 60W wired, PD3.0, 100% in 44 min |
| Fast Charging: | 60W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 920 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G68 MC4 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 12, upgradable to Android 14, Realme UI 5.0 |
| Dimensions: | 160.2 x 73.3 x 8 mm (6.31 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight: | 182 g (6.42 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Midnight Black, Aurora Green, Sunrise Blue, Free Fire Limited Edition |
| Usd: | ~799 USD |