| Brand: | Realme |
| Model: | 9 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.4 inches, 98.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~411 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED, 90Hz, 430 nits (typ), 1000 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 430 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 108 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.67", 0.64µm, dual pixel PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.5, 26mm (wide), 1/3.09", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 33W wired, 50% in 31 min, 100% in 75 min |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12, upgradable to Android 14, Realme UI 5.0 |
| Dimensions: | 160.2 x 73.3 x 8 mm (6.31 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight: | 178 g (6.28 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Meteor Black, Sunburst Gold, Stargaze White |
| Usd: | ~583 USD |