| Brand: | REALME |
| Model: | 8s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Display | |
| Size: | 6.5" |
| Resolution: | 1080 x 2400 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 64 MP |
| Selfie Specs: | 15 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 5000.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek Dimensity 810 |
| Gpu: | ARM Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| Ram: | 6GB / 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Os: | Android 11 |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.8 mm |
| Weight: | 191 g |
| Sim: | Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.1 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |