| Brand: | Realme |
| Model: | 8 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.4 inches, 98.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~411 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED, 430 nits (typ), 1000 nits (peak) |
| Brightness: | 430 nits |
| Main Specs: | 108 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.52", 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/480fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.0", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30/120fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Charging: | 50W wired, 50% in 17 min, 100% in 47 min |
| Fast Charging: | 50W |
| Chipset: | Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| Gpu: | Adreno 618 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 11, upgradable to Android 12, Realme UI 3.0 |
| Dimensions: | 160.6 x 73.9 x 8.1 mm (6.32 x 2.91 x 0.32 in) |
| Weight: | 176 g (6.21 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Infinite Blue, Infinite Black, Punk Black, Illuminating Yellow |
| Usd: | ~594 USD |