| Brand: | Realme |
| Model: | 7 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.4 inches, 98.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~411 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3+ |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.5, 24mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Selfie Video: | 1080p@30/120fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Charging: | 65W wired, 50% in 12 min, 100% in 34 min |
| Fast Charging: | 65W |
| Chipset: | Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| Gpu: | Adreno 618 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10, upgradable to Android 12, Realme UI 3.0 |
| Dimensions: | 160.9 x 74.3 x 8.7 mm (6.33 x 2.93 x 0.34 in) |
| Weight: | 182 g (6.42 oz) |
| Build: | Water-repellent coating |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Mirror Blue, Mirror Silver |
| Usd: | ~205 USD |