| Brand: | Realme |
| Model: | 5s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.5 inches, 102.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3+ |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.1", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 10, Realme UI |
| Dimensions: | 164.4 x 75.6 x 9.3 mm (6.47 x 2.98 x 0.37 in) |
| Weight: | 198 g (6.98 oz) |
| Build: | Weather-sealed ports & loudspeaker |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Crystal Purple, Crystal Blue, Crystal Red |
| Usd: | ~292 USD |