| Brand: | Realme |
| Model: | 5 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.3 inches, 97.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 450 nits (typ) |
| Brightness: | 450 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3+ |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4035 mAh |
| Charging: | 20W wired, 50% in 30 min |
| Fast Charging: | 20W |
| Chipset: | Qualcomm SDM712 Snapdragon 712 (10 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| Gpu: | Adreno 616 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 11, Realme UI 2.0 |
| Dimensions: | 157 x 74.2 x 8.9 mm (6.18 x 2.92 x 0.35 in) |
| Weight: | 184 g (6.49 oz) |
| Build: | Weather-sealed ports & loudspeaker |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Crystal Green, Crystal Blue, Chroma White |
| Usd: | ~464 USD |