| Brand: | Realme |
| Model: | 14T |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.67 inches, 112.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~386 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 120Hz, 2100 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 2100 nits |
| Protection: | Mohs level 5 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.88", PDAF 2 MP, f/2.4 |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30/60, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.4, 23mm (wide), 1/3.09" |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Charging: | 45W wired, 50% in 30 min |
| Fast Charging: | 45W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15, up to 3 major Android upgrades, Realme UI 6.0 |
| Dimensions: | 163.2 x 75.7 x 8 mm (6.43 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight: | 196 g (6.91 oz) |
| Build: | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Surf Green, Obsidian Black, Lightning Purple |