| Brand: | realme |
| Model: | Realme 14 Pro Plus 5G |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 6.74 inch |
| Resolution: | 1080 x 2412 pixels |
| Technology: | 6.74 inch |
| Camera | |
| Main Specs: | 50 MP + 50 MP + 50 MP |
| Main Video: | 4K @ 30 fps |
| Selfie Specs: | 50 MP |
| Battery | |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 7 Gen3 |
| Memory | |
| Ram: | 8 GB |
| Storage: | 256 GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15 |
| Os Version: | 15 |
| Body | |
| Sim: | Nano SIM (Yes) |
| Connectivity | |
| Wifi: | Yes |
| Usb: | Type-C 2.0 |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Geomagnetic Sensor, Proximity Sensor, Light Sensor, Acceleration Sensor, Gyroscope |