| Brand: | Realme |
| Model: | 14 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.77 inches, 110.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) |
| Technology: | OLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, 1400 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1400 nits |
| Protection: | Mohs level 6 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, multi-directional PDAF, OIS Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.4, 24mm (wide), 1/3.09", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 45W wired, 50% in 36 min |
| Fast Charging: | 45W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 7300 Energy (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G615 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15, up to 3 major Android upgrades, Realme UI 6.0 |
| Dimensions: | 162.8 x 74.9 x 7.6 mm or 7.8 mm |
| Weight: | 179 g or 182 g (6.31 oz) |
| Build: | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Pearl White, Jaipur Pink, Suede Grey |