| Brand: | realme |
| Model: | Realme 13 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.67 inches |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels |
| Technology: | 6.67 inches |
| Main Specs: | Triple Camera |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps |
| Selfie Specs: | 16 MP (wide) |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 7300 Energy |
| Gpu: | Mali-G615 MC2 |
| Ram: | 8 GB, 12 GB |
| Storage: | 128 GB, 256 GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14 |
| Os Version: | 14 |
| Dimensions: | 161.7 x 74.7 x 7.6 mm |
| Weight: | 185 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Usb: | Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Under display, optical fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Usd: | $232.00 |