| Brand: | Realme |
| Model: | 13 4G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 120Hz, 600 nits (typ), 2000 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 600 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.95", PDAF, OIS Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 67W wired, 50% in 19 min, 100% in 47 min |
| Fast Charging: | 67W |
| Chipset: | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.8 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14, Realme UI 5.0 |
| Dimensions: | 163 x 75.5 x 7.9 mm (6.42 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight: | 187 g (6.60 oz) |
| Build: | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes, 360˚ |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Skyline Blue, Pioneer Green |
| Usd: | ~184 USD |