| Brand: | Realme |
| Model: | 12x (China) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.67 in |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), 0.64µm, PDAF -2 MP, f/2.4, (depth) |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f2.1, (wide) |
| Capacity: | 5000mAh |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 12 GB |
| Storage: | 256 GB |
| Os: | Android 14, Realme UI 5.0 |
| Os Version: | 14 |
| Dimensions: | 7.9 x x mm |
| Weight: | 190 g |
| Sim: | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Colors: | Dark Green, Green |
| Usd: | ~194 USD |