| Brand: | realme |
| Model: | Realme 12 Pro Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.7 inches |
| Resolution: | 1080 x 2412 pixels |
| Technology: | 6.7 inches |
| Main Specs: | Triple Camera |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps |
| Selfie Specs: | 32 MP (wide) |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 |
| Gpu: | Adreno 710 |
| Ram: | 8 GB, 12 GB |
| Storage: | 128 GB, 256 GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 14 |
| Os Version: | 14 |
| Dimensions: | 161.5 x 74 x 8.8 mm |
| Weight: | 196 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Yes) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Usb: | Type-C 2.0 |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Under display, optical fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Usd: | $356.00 |