| Brand: | Realme |
| Model: | 12 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.7 inches, 108.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 800 nits (HBM), 950 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 800 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", PDAF, OIS 32 MP, f/2.0, 47mm (telephoto), 1/2.75", PDAF, OIS, 2x optical zoom 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.4, 24mm (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 67W wired, 50% in 19 min |
| Fast Charging: | 67W |
| Chipset: | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 710 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 14, Realme UI 5.0 |
| Dimensions: | 161.5 x 74 x 8.8 mm (6.36 x 2.91 x 0.35 in) |
| Weight: | 190 g (6.70 oz) |
| Build: | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Submarine Blue, Navigator Beige |