| Brand: | realme |
| Model: | Realme 11 Pro Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.7 inches |
| Resolution: | 1080 x 2412 pixels |
| Technology: | 6.7 inches |
| Main Specs: | Triple Camera |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/480fps, 720p@960fps |
| Selfie Specs: | 32 MP (wide) |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Dimensity 1080 chipset |
| Gpu: | Mali-G68 |
| Ram: | 12 GB |
| Storage: | 256 GB, 512 GB, 1 TB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13 |
| Os Version: | 13 |
| Dimensions: | 161.6 x 73.9 x 8.2 mm |
| Weight: | 183 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Yes) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Usb: | Type-C 2.0 |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Under display, optical fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Usd: | $399.00 |