| Brand: | realme |
| Model: | Realme 11 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.72 inches |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels |
| Technology: | 6.72 inches |
| Main Specs: | Dual Camera |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 6100+ |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 8 GB |
| Storage: | 256 GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 13 |
| Os Version: | 13 |
| Dimensions: | 165.7 x 76 x 8.1 mm |
| Weight: | 190 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Yes) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Usb: | Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Usd: | $286.00 |