| Brand: | Realme |
| Model: | 11 4G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.4 inches, 98.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~411 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED, 90Hz, 1000 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 1000 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 108 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/1.67", 0.64µm, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.5, 27mm (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 67W wired, 50% in 17 min |
| Fast Charging: | 67W |
| Chipset: | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12, Realme UI 3.0 |
| Dimensions: | 159.9 x 73.3 x 8 mm (6.30 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight: | 178 g (6.28 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Nfc: | Unspecified |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Gold |
| Usd: | ~302 USD |