| Brand: | Realme |
| Model: | 10 Pro Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Dimensions: | 161.5 x 73.9 x 7.8 mm or 8 mm |
| Weight: | 173g / 175g (6.10 oz) |
| Size: | 6.7 inches, 108.0 cm2 (~90.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 1080 x 2412 pi x els, 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/480fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.5, 25mm (wide) |
| Selfie Features: | Panorama |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Type: | Li-Po |