| Brand: | Realme |
| Model: | 10 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.72 inches, 109.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 600 nits (typ), 680 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 600 nits |
| Main Specs: | 108 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.67", 0.64µm, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.5, 25mm (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 33W wired, 50% in 29 min |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 660 Silver) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 13, upgradable to Android 14, Realme UI 5.0 |
| Dimensions: | 163.7 x 74.2 x 8.1 mm or 8.3 mm |
| Weight: | 190 g / 192 g (6.70 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Dark Matter, Hyperspace Gold, Nebula Blue, Coca-Cola edition |
| Usd: | ~605 USD |